26 Kasım 2020

24 Kasım Öğretmenler günü, Dünyamızı Bekleyen büyük tehlike İstanbullu bekleyen büyük tehlike; susuzluk, Açık semalar anlaşması, İslam işbirliği toplantısı, 21. yüzyılda yeni bir Anadolu yaratmak ...

24 Kasım Öğretmenler günü
Ben bugünü çok önemsemiş ve Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün öğretmenler günü yaptığı yorumlara yoğunlaşmıştım. Ata’mızın yaptığı yorumlardan bir kaç tanesini de paylaşmak istemiştim.

Oysa bir gün önce tüm televizyon kanallarında sadece öğretmenler günü kutlanıyordu.  Basında da sadece öğretmenlerimiz haberleri vardı. Dünyamızda hiç bir özel gün bu kadar yoğun kutlanmamıştı.

Tüm öğretmenlerimiz için onur duydum.  İlkokulu okuduğum Manisa Murat Germen okulundaki öğretmenlerimi anımsadım, onların bizi daha iyi yetiştirmek için yaptığı gayretlerini anımsadım…

Bu arada öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal sorunlarını önemsiyorum. Umarım ülkemiz ekonomisi düzelirse ilk olarak öğretmenlerimize öncelik verilmeli.

Bu arada ülkemizde bir eğitim devrimi yaratan Köy Enstitülerinin kurucularını rahmetle ve saygıyla anıyorum.

Son söz; eğitimlerini tamamladıktan sonra en zor koşullarda bile Anadolu’muzun köylerine giderek köylerimize aydınlığı götüren öğretmenlerimiz, Ata’mızın takdirine en fazla layık kişilersiniz.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Dünyamızı Bekleyen büyük tehlike
Dünya Gıda Programı Direktörü Beasley açıklama-sında, “Dünya Covid 19 salgını ile uğraşırken bir kaç ay içerisinde önlem alınmaz ise dünyamız çok büyük açlık tehlikesi ile karşıla-şacak, bu tehlike daha çok yoksul Afrika ülkelerinde hissedilecek” dedi.

Benim inancım ise Anadolu’da üretim devrimi gerçekleştirebilirsek, hem kendi ülkemiz için hem de büyük ihtiyacı olan ülkeleri desteklemek şansını yakalayabiliriz.

Bence soylu Türk ulusuna yakışan bir davranış olabilir diye düşünüyorum.

İstanbullu bekleyen büyük tehlike; susuzluk
İstanbul’a su sağlayan barajların doluluk oranı % 35 civarında. Uzmanlar 70-80 günlük su kaldığı konusunda uyarıyor. Boğaziçi Üniversitesi ve Kandili Rasathanesi Meteo-roloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Acil eylem planına geçelim” dedi.

İstanbul Büyük Şehir Başkanı Sayın İmamoğlu nedense bu uyarıya katılmadığını ifade etmiş. Bedrettin Dalan ve Sayın Nurettin Sözen, geçmişte her ikisi de susuzluğun bedelini ödediler.

Ki o zaman İstanbul’un nüfusu yaklaşık 10 milyondu. (Bugün yaklaşık 18 milyon)

Ve İklim değişikliği ve küresel kuraklığı yaşadığımız şu günlerde Bu gerçeği göz ardı edemeyiz.

Açık semalar anlaşması
Bu anlaşma iki ayrı kutbun (sosyalist Rusya ve Kapitalist ABD) arasında karşılıklı güveni geliştirmek bir birlerinin nükleer güçlerini kontrol etmek amacına hizmet eder. 1982 yılında Helsinki de imzalanan anlaşmada Türkiye dâhil 34 ülkenin imzası vardır.

Bu anlaşmadan ABD çekilmiştir, verdiği kararla sadece dünyamızı, insanları değil, tüm canlı yaşamı yok edebilecek bir tehlikeye neden olmuştur.

Çin dışişleri bakanı ABD’nin bu anlaşmadan çekilmesine çok ve sert tepki göstermiş ve Rusya ile dayanışma içinde olacağını açıklamıştır.

Ancak benim düşüncem ABD’de uluslararası kararları Pentagon karar verir. Pentagon’un bu karara uymayacağını düşünüyorum.

İslam işbirliği toplantısı
Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslam İşbirliği Toplantısında (İSEDAK) yaptığı konuşmadan iki konuyu önemsedim.

Sayın Erdoğan İslam ülkelerine yaptığı çağrıda;
1) Üretimin öneminden söz ederek ekonomimizi ne kadar güçlendirirsek siyasette ağırlığımız o kadar artacaktır,

2) Milli paralarla ticaret gibi ülkemizdeki doların kur baskısını ortadan kaldıracak çalışmaya hız vermeliyiz, dedi.

Bence bu maddeler ABD’nin küresel hegemonyasının sonunu getirecek bir darbe olur.

Zaten önümüzdeki yıllarda başta Rusya ve Çin bu konuda çalışmalara başlıyor ve ben yakından takip ediyorum.

Ancak ABD’nin Doların rezerv parasına karşın petrolümü Dolar ile değil Avro ile satacağım diyen Kaddafi’nin ve Saddam’ın başına gelenlerin sonuçlarını göz ardı etmemeliyiz.

Unutmayalım; ABD yetkiliklerinin şu açıklaması çok önemlidir; “Güçlü ABD ordusunun en önemli görevi Doların dünyadaki gücünü korumaktır.”

Pompei’nin son günleri gibi ABD hegemonyası da son günlerini yaşıyor…

21. yüzyılda yeni bir Anadolu yaratmak

Geçtiğimiz günlerde Büyük önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün izinde yazıla-rım gerçekten çok büyük ilgi görmüştü.

Şimdi yeni bir yazı dizisine başlıyorum. “21. yüzyılda Yeni bir Anadolu yaratma projesi”

Atamızın, “Asla umutsuz olmayacağız” ve “Durmak geriye gitmektir, yeni nesillerin daima ileri gitmelerini bekliyorum” sözleri benim için çok değerli.

Ve yine Atamız diyor ki "Benim kahramanlarım hayallerini hiç bir şeye satmayan kişilerdir.”

21 asırda yeni bir Anadolu yaratma projemize her takipçim katkı koyabilir.

Bu çalışmaların ülkemize yararlı olacağımı düşünüyorum ve inanıyorum.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/
Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html