01 Temmuz 2020

Mustafa Necati,Reşat Çiğiltepe,
Kabotaj bayramı,
Avrupa Birliği ve Yunanistan, Venezüella...Mustafa Necati

Önceki yazılarımda vatan kahramanı Mustafa Necati’nin anısını yaşatmamız gerektiğinden söz etmiş ve bu konunun ısrarla takipçisi olacağımdan bahsetmiştim.

Bugün ilk önemli haberi aldım. İzmir belediye başkanı Sayın Tunç Soyer; Ankara’da silinen ismi İzmir’de yaşatacaklarını söyledi. Kendisini içtenlikle kutluyorum.

Şimdi sırada Mustafa Necati’nin milletvekilliği yaptığı Saruhan (Manisa) var. Mevcut Milliyetçi belediye başkanı çekinirse orada çok güçlü olan Cumhuriyet Halk partisi kadrolarının Mustafa Necati evini kuracaklarını inanıyorum.
                 
Ayrıca Mustafa Necati’nin heyecanlı ve coşkulu yaşamının anlatıldığı bir kitapçık ilkokullar için ayrı orta öğretim okulları için ayrı olmak üzere iki kitap basılması için tüm cumhuriyet halk partili belediyelerin görevi olması gerektiğine inanıyorum.

Reşat Çiğiltepe
Bir başka saldırı da Albay Reşat Çiğiltepe’nin adının Ankara Mamak’taki ortaokuldan adının para karşılığı silinmesi.

Albay Reşat,  büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal’e savaşın en kritik mevziisi olan Çiğiltepe’nin alınması gecikince intihar etmiştir. Bu kahramanlık destanına  dünyada hiç bir ülkede rastlanmaz.
Bu büyük kahramanımız hatırası önünde saygıyla eğilir, ülkemiz Kemalistlerinin ve Atatürkçülerin kendisine yapılan saygısızlığa duyarsız kalmayacaklarına inanıyorum.

Kabotaj bayramı;
Kapitülasyonlar döneminden kalmış çağ dışı bir uygulanmayı Büyük önderimiz M. Kemal Atatürk tarafından kaldırılarak 01 Temmuz 1926’dan bu yana bayram olarak kutluyoruz.

Sayın İstanbul Belediye başkanımızda bu bayramı anlamlı bir şekilde kutladı. Ancak ben bu bayramı kutlarken yüreğimdeki burukluğu üzerimden atamıyorum.

Soruyorum ilgililere ve de yetkililere; nerede o şanlı bayrağımızı taşıyan gemi-ler? Bir zamanlar bir Ankara feribotumuz vardı daha sonra aynı katego-ride Samsun feribotumuz filoya katılmıştı.   

Bu gemilerimizin ne olduğunu araştırdım birkaç milyon dolara bile alıcısı çıkmamış. bu gemilerimiz yurt dışı seyahatlerden başka İzmir İstanbul arasında nostaljik seyahatler düzenlenirdi.

Sayın Başkan İmamoğlu, siz Fatih Sultan Mehmet’in o ünlü resmini bu ülkeye getirişinize nasıl bu ülkenin değerli insanları sahip çıktıysa. Siz de bu gemileri İzmir, Muğla, ve Antalya belediye Başkanları ile anlaşarak talip olunuz bence o gemilerin daha en az 20 sene güvenle çalışabilir.

Son Sözüm; kabotaj bayramımız lafla kutlanmaz. Ege’mizde, Akdeniz’imizde ve de Karadeniz’imizde
Şanlı Türk bayrağımızı dalgalandırarak kutlanır.
   
Avrupa Birliği ve Yunanistan
Bugün Yunanistan Cumhur-başkanı Katerina, Lozan anlaşmasına göre tamamen ülkemize ait olan bir adamıza gitme küstahlığını gösterdiği bir günde; Avrupa birliğinin dışişleri ve güvenlik politikaları yüksek temsilcisi Josep Borrel  Türk savaş uçakları ve savaş gemilerinin Ege ve Doğu Akdeniz’deki Yunan egemenlik haklarını ihlal ettiği iddiaları ile ilgili olarak; “Yunanistan’ın egemenliğini güçlü bir şekilde destekliyoruz” dedi.

Ayrıca Ankara’nın kasım ayında Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılması mutabakat muhtırasına karşı Atina’dan yana tavır sergiliyor.

Bu ülkede halen Avrupa Birliğini savunanlar var ise yazıklar olsun sizlere…

Venezüella; 
Küresel haydut ülke ABD,  üstelik çağ dışı bir başkan Trump ile büsbütün hay-dutlaşınca Venezüella'nın ya-nında yer almasını ben ülke-mizin diplomatik başarı-sı olarak nitelendiriyorum.

Venezüella dünyamızın kanıtlanmış petrol rezervi en yüksek olan ülkesi, 303 milyar varil petrol rezervi var. Suudi Arabistan’dan daha fazla… Doğal gazda ise 6,4 trilyon m3 ile dünya yedincisi.

Ancak bu ülkenin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir, en son birleşmiş milletler toplantısında çok cüzi bir katkı payını bile ödeyememiştir.

Son olarak İngiltere’ye emanet ettiği altınlarına İngiltere el koydu. Oysa Venezüella lideri Maduro bu paraları ülkesinin virüs tehdidine karşın ilaç için kullanacağını açıklamıştı.

Ve Avrupa Birliği ülkeleri bu ülkedeki elçiliklerini kapatma kararı aldılar.

“Bundan sonra ne olacak?” derseniz;

İki süper güç şimdi pusuda bekliyor Rusya ve Çin. Bir süre sonra bu iki gücün Venezüella’da boy göstermesini bekleyebiliriz. Büyük küresel güçler hataları affetmez.

Şu eski emperyalist ülke İngiltere şimdi Venezüella’nın kendisine emanet edilen altınlara el koydu. Geçmişte Osmanlının parasını tamamen ödediği iki savaş gemisine el koymuştu. Bu fırsatı kaçırmayan Almanya bize Midilli ve Yavuz gemilerini verdi ve bu gemiler tayfalarına fes giydirerek Rus mevzilerini bBombalaması sonucu Osmanlı hazırlıksız ve gereksiz bir savaşa girdi. Sonuç yaklaşık bir milyon yurttaşımızı kaybettik. Bu bence ayrı bir yazı konusu olmalı.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/
Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html