13 Aralık 2019

Küresel ölçekteki gelişmeler nelerdir ve ülkemizi nasıl etkiler...

Öncelikle geçtiğimiz hafta yapılan 70.yıl NATO toplantısında söz edelim;

1) Türkiye bu toplantıda istediği hedeflere ulaştı mı? Uzman bilim adamlarına göre Türkiye’nin hiç bir beklentisi gerçekleşmedi.

2) NATO bu toplantıda uluslararası savaş yorumuna ilk kez kara, deniz ve havadan sonra uzay teknolojisini de ekledi. Ayrıca siber teknoloji de dâhil edildi.

3) NATO toplantısında Avrupa birliğinin en etkili üyesi Almanya düşman olarak tanımlandı. Tabii ki ABD’nin baskısı ile…

4) Trump bu toplantıda Kanada başbakanına “ikiyüzlü” diyerek son yüzyılın en etkili siyasi birliği olan Anglosakson birliğini ağır yaraladı.

5) Yine son toplantıda NATO ilk kez Çin’i hedef aldı. Gerçi yetkililerin açıklamaları çelişkili olsa da Çin’e karşı mücadelesinde çok farklı taktikler uygulayacak.

Mesela Sincang-Uygur özerk bölgesi üzerinden, Çinlilerin orada yaşayan Uygur Türklerine baskı uyguladığı gibi taktikler uygulayacaklar. İşte burada bizim ülkemizdeki bazı milliyetçi guruplar Türkiye - Çin dostluğunu bozmak için kullanılabilir. ABD’nin küresel egemenliği çökerken başvurduğu bu taktikler için çok dikkatli olmalıyız. ABD’nin çirkin taktikleri sonucu başta Suriye olmak üzere ne kadar kayıplarımız olduğunu anımsayalım.

Ayrıca ABD şu anda Hong Kong’daki direnişe destek vermesi, Tayvan’ı silahlandırma girişimleri ve Çin’in yükselişine karşı Japonya’yı dengelemek için silahlanmasını teşvik etmek gibi düşünceleri var.

6) ABD’nin bu hamlelerine karşı, Çin yetkililerinden Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying “ABD ile savaşı kabul ediyoruz. Ancak planlarınız asla başarıya ulaşamayacaktır” açıklamasını yaparak meydan okudu.

7) Bu arada Astana toplantısı sona erdi. Burada da sanırım Rusya lideri Putin’in Suriye ile ilgili yaklaşımları etkili oldu. Suriye’nin ulusal bütünlüğüne vurgu yapıldı ve topraklarındaki petrol sahalarının derhal sahibine iade edilmesi gerektiği açıklandı.

8) Şimdi sıra geldiği dünyamızın geleceğinin en önemli gündemine; Küresel ısınma, iklim değişikliği. Ülkemizdeki yaygın olarak bilinen gerek laik, cumhuriyetçi basın olsun, gerekse yaygın adıyla yandaş medyada sadece tek konuda ortak yayınlarına tanık oluyoruz. O da iklim değişikliği haberleri.

a) İspanyanın başşehri Madrid’de yapılan toplantı devam ediyor.

b) Bu toplantıda daha öncede birleşmiş milletlerde kapitalizme meydan okuyan İsveçli aktivist Greta Thunberg yüz binlerce taraftarı ile toplantının en etkili kişisi oldu. Bu ayki TİME dergisinde kapak oldu.

c) Avrupa birliği tehlikenin farkında. Önümüzdeki yirmi yıl için küresel iklim değişikliği için yüz milyar avroluk bütçe ayırdığından söz ettiler.
İklim değişikliği ile ilgili son düşüncelerim;

Yaklaşık 3-4 yıl içerisinde, başta yeni savaş taktikleri geliştiren NATO dâhil ABD, Çin ve tüm dünyada tüm gündem küresel iklim değişikliği olacak. (Şayet iklim değişikliğine karşı zamanı geçmedi ise…)

Türkiye’de ise küresel ısınma sonucu başta İstanbul, İzmir, Ankara ve Konya olmak üzere çok büyük tehdit altında. Bu kentlerin belediye başkanlarını uyarmak isterdim.

Henüz tehlikenin farkında olmayanların eleştirilerinden asla çekinmem ancak bu düşüncelerimi ileri günlere erteliyorum.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html