22 Ekim 2019

Ekim'in son günlerinde beklenen gelişmeler...

22 Ekim;
Sayın Erdoğan Soçi’de Rusya lideri Putin ile görüşecek; burada Putin’in diplomasi yeteneklerinden söz etme- liyiz. ABD başkanı ne kadar patavatsız ve diplomasi kültüründen nasibini alama- yan bir kişilikse, Putin'in tam bir diplomasi ustası olduğuna inanıyorum. Şu anda dünyada biraz ABD ve Kırım nedeni ile Ukrayna dışında sorunlu olduğu hiç bir ülke yok.

Bugün Soçi şehrinde yapılacak toplantıda öncelikle Suriye’nin tam bağımsızlığından ve toprak bütünlüğünden söz ederken, Sayın Erdoğan’ı ve Türkiye’yi incitmemek için azami gayreti gösterecek.

Şu anda Suriye’ye gönderdiği diplomatlar ile Esad’ı Türkiye’ye karşı yumuşatacak bir davranışı telkin edeceğine inanıyorum.

23 Ekim;
Sayın Erdoğan Pakistan’a gidecek; şu anda Pakistan’ın Hindistan ile ilişkilerin geril- mesi sonucu Türkiye’nin des- teğine gereksinim duymasını anlayışla karşılıyorum. Fakat Türkiye’nin Hindistan’la ilişki lerini bozmasını doğru bulmuyorum, daha önce Sayın Erdoğan’ın BM toplantıda Hindistan aleyhinde sarf ettiği sözler nedeni ile ülkemiz ile ilişkiler bozulmuştu.

a) Hindistan bugün Mars’a uydu gönderen dördüncü ülke.
b) Hindistan BRİCS ve ŞANGHAY işbirliği üyesi. Hindistan / Pakistan arasındaki gerginliği çözmek bu kuruluşlara ait olmalıdır.
c) Pakistan ile Çin’in geleneksel dostluğu vardır Çin’in Pakistan’da başta limanlar olmak üzere çok önemli yatırımları vardır.
d) Hindistan 2030’larda ekonomik gelişmede Çin’i bile geçme potansiyeli taşıdığını söyleniyor.
e) Eskiden diplomasi geleneklerinin olduğu günlerde her lider iki komşu ülkede gerilim varsa aynı zamanda her ikisini ziyaret ederlerdi. Önerim şu sizde en az bir dönemler Hindistan’ı yöneten Türk hakanlarından geriye kalan en önemli eser olan Taç Mahal’i gezmelisin.

24 Ekim;
Belçika’nın Brüksel kentinde yapılacak olan NATO savun- ma bakanları toplantısı;

Bu toplantıya katılan Avrupa ülkeleri kısa bir süre önce Türkiye’nin NATO örgütü üyeliğini gündeme getirmişlerdi.

Şimdi ben bu ülkelerin Türkiye’nin jeopolitiğini göz ardı edemeyeceklerini tahmin ediyorum. Sanırım Türkiye’nin NATO için varlığının ne kadar önemli olduğu vurgulanacak. Ben öyle tahmin ediyorum.

30 Ekim;
Cenevre’de Suriye anayasa komitesi toplantısı; bence bu toplantıya gerek yok. Suriye Arap Cumhuriyeti halkı yap- malı. Oradaki rejim BAAS rejimidir, Arap dirilişi anla- mına gelir.

31 Ekim
AB komisyonu başkanları ve diğer görevlilerin görev süreleri sona erecek. Gidenlerin ülkemize bakışı olumsuzdu ancak gelenlerinde farklı olacaklarını sanmıyorum. Ekim ayında (tarih henüz netleşmedi) Avrupa ülkelerinin liderleri ülkemize geleceklerini ifade ettiler.

Son not: Ekim ayı içerisinde bu yoğun süreçte ülkemizin jeopolitiği (Cografyası) nedeni ile olumlu gelişmelere tanık olacağız gibi düşünüyorum.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/
Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html