08 Ekim 2019

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına, Dünyamızdaki gelişmeler...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına;
Siyaseten hızla yükselen şahısları eleştirmek bizim gibi ülkelerde çok zordur. Mesela İstanbul Belediye Başkanı Sayın İmamoğlu gibi veyahut pek çok büyükşehir belediyesini kazanan ana muhalefet partisinin başkanı Sayın Kılıçdaroğlu gibi. Onları eleştirirsen çarmıha gererler.

Ancak ben bugün Sayın İmamoğlu’nu eleştireceğim ama sadece iyi niyetlerle ve benim yaşamımda benim CHP’deki görev süremin Sayın İmamoğlu’nun yaşından daha fazla olduğuna kısmen güvenerek;  Sayın İmamoğlu sizin İstanbul’daki seçimdeki başarınızı ve daha sonra yaptığınız ve aslında her başkanın görevi olan namuslu davranışlarınızdan dolayı sizi kutlarım.

Ancak, aşağıda sıraladığım konulara dikkat çekmek istiyorum.

Birkaç gün önce Paris belediyesini ziyaret ettiniz! Belediye başkanı Anne Hidalgo ile görüştünüz. Ayrıca Paris’teki WELT Avrupa ekonomi zirvesinde konuşmacı oldunuz ve Paris ile İstanbul arasında iyi niyet protokolü imzalandı!!!

  • Sayın İmamoğlu siz Türkiye ile Fransa arasındaki siyasi gerilimi yok sayarak yerel yönetimler olarak bu gerilimi azaltamazsınız…
  • Fransa bugünlerde Güney Kıbrıs yönetimi ile anlaşarak sadece Türkiye’nin doğu Akdeniz’deki çıkarlarını önlemek amacı ile orada bir deniz üssü kuruyor.
  • Bugün Türkiye’nin kuzey doğu Suriye’deki güvenlik bölgesinde ABD ile beraber görev yapıyor.
  • Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ermeni soykırımını 24 Nisan’da tanımayı ilan etti.
  • Fransa, kara Afrika’yı halen acımasızca sömürmektedir.

Daha önce de Kıbrıs’a gittiniz ve “Türk ordusunun burada işi yok” diyen Akıncı ile dostluk kurdunuz ve Kıbrıs uzmanı akademisyen Emete Gözügüzelli’den çok eleştiri aldınız.

Sayın İmamoğlu sizi uyarıyorum, sadece iyi niyetle. Türkiye’nin Uluslararası siyaseti çok karmaşık ve çok bilinmeyenli denklem gibidir. Lütfen uzak durmanızı öneriyorum.

İstanbul’un çok önemli sorunları var lütfen oraya yoğunlaşın,  mesela Miyase İlknur’un bir eleştirisi var. İstanbul’un su sorunu ki ben de bu uyarıya aynen katılıyorum.

Ayrıca İstanbul’da ulaşım sorunu hızla içinden çıkılmaz hale geliyor, halkımız ekonomik sorunları nedeni ile arabaların bakımı yapılmadığından egzoz gazının artışı ile abartmıyorum her İstanbullunun ömrü en az beş yıl azalıyor. Lütfen bunlara yoğunlaş başkan…

Dünyamızdaki gelişmeler;
a) Sözcü gazetesinin 5 Ekim tarihli manşeti “Füzeler görücüye çıktı” başlığını taşıyor. Çin ABD’yi 30 dakikada yok edecek füzesini sergiledi. Kuzey Kore denizaltından füze fırlattı ve ABD pasifikteki Guam adası açıklarında radara yakalanmayan bir füze denedi!

Bu füze yarışını şiddetle kınıyorum ve bu ülkelerdeki nükleer başlıklar bulunması nedeniyle en ufak bir yanlış anlayış dünyamızı yok edebilir. Sadece insanlar değil denizdeki balıklar havadaki kuşlar karadaki böcekler dâhil canlı hayat yok olabilir gelin tüm dünya halkları birleşelim ve bu hayâsız silahlanma yarışını durduralım.

b) Bu kez güzel bir haber paylaşacağım sizlerle.  Benim iklim değişikliği ve küresel ısınma yazılarında çoğunlukla söz ettiğim İsveçli aktivist Greta Thunberg ilk uluslararası ödülünü (Uluslararası Çocuk Barış Ödülü) Kamerunlu Divina Maloum ile birlikte aldı. Şimdi en büyük ödül Nobel barış ödülüne sıra geldi.

c) Newyork’ta yapılan BM toplantısına giden Alman Şansölyesi Merkel ile Savunma Bakanı Annegret’in ayrı uçaklarla gitmesi Almanya’da çok eleştiri konusu oldu. “Biz o kadar zengin miyiz ki” diyerek bu savurganlığın hesabını soruyorlar!!!

d) Brezilya başbakanı ki şu anda kendisinden faşist bir diktatör olarak söz ediliyor, oğlunu ABD büyükelçisi yapıyormuş!!!

e) Bu haber ise daha çok ülkemizi ilgilendiriyor Sözcü gazetesinin 23 Eylül tarihli gazetesinde; “Akdeniz’de Filistin şoku” başlığını taşıyor Türkiye’ye değil, Rum - İsrail ortaklığına destek verdiler. Yazıklar olsun size, biz İsrail ile sizin yüzünüzden kavga ettik, en zor günlerinizde yanınızda olduk. Bizde bir atasözü vardır “Besle kargayı oysun gözünü.”

f) ABD küresel hegemonyasını yitirirken son bir hamle ile Irak’ı, İran aleyhine, Hong Kong’u Çin aleyhine kışkırtmaya çalışıyor. ABD’nin başındaki dengesiz siyasetçiden dünyanın kurtulması zamanı çoktan geldi geçti bile…

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/
Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html