10 Eylül 2019

Ülkemizi ilgilendiren küresel gelişmeler,
Elli yıldır dünyayı haraca kesen ABD’nin doları...

Bu günkü yazımda iç siyasetimizde gelişmelerden, partiler arasında ki gerilimlerden hiç söz etmek istemiyorum. Oysa küresel gelişmeler ülkemiz için son derece olumsuz seyrediyor. “Ülkemizin  her zamandan fazla iç barışa ihtiyacımız var” diyorum, oysa tanık olduğum gelişmelerden umudumu yitiriyorum.

Ülkemizi ilgilendiren küresel gelişmeler benim için çok önemli.  Maddeler halinde söz etmek istiyorum:

1) Bu ay içerisinde ülkemizin en üst düzeyde (Cumhurbaşkanlığı) temsil edileceği iki uluslararası  toplantı var.
1a) 16 Eylül’de ülkemizde gerçekleşecek Rusya ve İran ile yapılacak zirve. Sanıyorum ki bu zirveden tek bir sonuç çıkacak, “Suriye’nin toprak bütünlüğü.”

1b) Diğer toplantı ise 21-25 Eylül arasında New York’taki 74. genel kurulunda  yapılacak. Burada da gelişmeler Rusya ve ABD’nin Türkiye’nin Jeopolitikasının çekişmelerini göreceğiz. Ülkemizin dış siyasetteki tek yetkilisi olan Sayın Erdoğan’ı incitmemek için özel gayret göstereceklerini sanıyorum.

2) Rusya lideri Sayın Putin’den Türkiye’yi G7 davet etmesi;
Putin ile ilgili benim düşüncem uluslararası siyasetin çok ciddi çok tutarlı bir siyasetçisiydi. Açıkça bu teklifini hayretle karşıladım; daha kısa bir süre önce yapılan bu şımarık emperyalist ülkelerin toplantısını izledik. Ahlaksızlığın sınır tanımadığı bu toplantıya nasıl  oluyor ki Putin şu sözlerle ülkemizi davet edebiliyor. “S400 aldıktan sonra sözde hava savunmamız güçlenmiş. Türkiye’nin bölgedeki rolü nedeni ile G7’de olmalıdır!”    
Putin’in bu teklifini ciddi bulmuyorum.

3) Bugünkü yazımın ana konusu ise elli yıldır dünyayı haraca kesen ABD’nin doları.

Bu canavar para bugüne kadar yüz milyonlarca insanın katili idi ancak sonu geliyor.

Avrupa’da Dolarsız ticaret tartışılıyor. Avrupa başkentleri ABD ve bazı ülkelere karşı yaptırım uygulamalarına karşın harekete geçmeye karar verdi. (İNSTEX: Almanya, Fransa ve İngiltere’nin, ABD'nin yaptırımlarını bertaraf ederek İran ile ticaret yapmak amacıyla kurdukları ortaklaşa ödeme mekanizması, sadece gıda, ilaç ve tıbbi malzemeler için kullanılabiliyor.)

Ayrıca ABD’nin Küba ve Venezüella’ya müdahalesi bu ülkelerle ilişki kuran Avrupa ülkelerinin rahatsız ettiği gibi G20 çerçevesinde AB’nin 20 yıldır hazırlığı süren güney Amerika ülkeleri ekonomik birliği MERCOSUR ile yapılan anlaşmaları ABD’nin engellediğini söz ederek dolar dışı ticaret aracı İNSTEX yöneleceklerini belirtiyorlar.

4) Hüseyin Vodinalı’nın “ABD’nin asıl kitle imha silahı” başlıklı yazısında bu silahın “Dolar” olduğunu vurguluyor ve şöyle diyor. “1944 tarihinde kurulan  IMF ve Dünya Bankası her zaman batı emperyalist ülkelerin çıkarları için çalışmıştır.

(Orhan Ayber’in notu: Ülkemizin aydın insanları bu gerçeği çok iyi bilirler. Hatta önümüzdeki günlerde yeni bir parti kuracağı söylenen Babacan’ın dünya bankasındaki rolünü ve ülkemize verdiği zararları.)

Devam ediyor düşüncelerine Vodinalı  “Emperyalizmin asıl silahı, Dolara karşı gelişmekte olan ülkeler ve onun ezilmekte olan halkları kazandığında dünya çok daha bir yer olabilir. Hatta kurtuluş için tek çare budur. 2050 yılına kadar küresel ısınmayı önleyemezsek dünyamız tam bir felaket ile karşıya kalacaktır.

Asıl bu sürede yapmamız gereken dünyanın her yerine 1,2 trilyon ağaç dikmektir. (Bunun Zürih federal teknoloji enstitüsünün bilim adamlarının yaklaşımı olduğunu söylüyor.)

5) Timothy Alexander Guzman, 8 Mart 2019 tarihli Turkue Diplomatique yayın organında şöyle diyor; “Washington yönetimi açısından ABD doları, dünya ekonomisine egemen olmak, dış politika gündemini dayatmak ve para birimini kullanan egemen ülkeler üzerinde doğal kaynakların sürekli akışını güvence altına almak için bir koz, finansal bir silahtır.”

Yazının devamına göz atalım “ABD ve onun müttefikleri; Suudi Arabistan, İsrail, NATO, Kolombiya ve faşist Brezilya gibi ülkeler; Rusya, Çin, İran, Suriye, Lübnan, Venezüella, Nikaragua ve Küba ile büyük bir savaşa tutuşma hazırlığı içinde. Amaç ise doların bir zamanlar küresel hakimiyetindeki yerini geri kazanmak ve dünya üzerindeki ABD’nin gücünü tescil etmek!!! Bu yazı gerçekte çok önemli ancak benim bu dergiye ayıracağım yer de sınırlı.

Bugünkü yazımı burada sonlandırırken son sözlerim;

a) Ülkemizde 50 yıldır egemen olan ABD emperyalizmin aracı dolar yaklaşık ülkem zenginliklerine en az 2 trilyon dolar belki de daha fazla zarar verdi. Ülkemde pek çok iç savaş çıkardı, pek çok gencimiz birbirini öldürdü. Pek çok yiğit gencimiz, kızımız işkencelerden geçirildi. Pek çok yürekli insanımız yurt dışına kaçmak zorunda kaldı. Onların yerini alanları görüyoruz, ABD donanmasını kıble yapan hainleri de gördük.

b) Yaklaşık 200 milyon insanı acımasızca katlettiler bu dünyada gezegenimizi kurtaralım dolardan kurtulduk mu bir kere  hem dünyayı hem de ABD halkını kurtarabilir.

YENİ BİR DÜNYA ÖZLEMİ İLE SAYGILAR...

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/
Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html