23 Temmuz 2019

Dünyayı dehşete düşürecek haberler,
Ülkemizin yetiştirdiği olağanüstü yeteneklerimiz...

Dünyayı dehşete düşürecek haberler

Şimdi siz sayın okuyucularımla pek çok haberi bir bütün olarak değerlendireceğim çünkü tek bir haber bazen bir şey ifade etmeyebilir oysa farklı basın ve farklı düşünce sahibi uzmanların görüşlerini bir ortak noktada bütünleştireceğim.

1) Yazar Yavuz Alagon; yazının adı Sıfır noktası (16 Temmuz 2019) yazar yazısına şöyle devam ediyor;   “Ben korkmaya başladım özellikle Rusya’nın geliştirdiği RS Sarmat balistik füzesinin özelliklerini okurken üzerime bir korku musallat oldu. Askeri uzman Aleksey Leonov bunlardan 10 tanesinin ABD’nin bütün nüfusunu yok edebileceğini söyledi. Yani bir sabah metro durağında işe gitmek için bekleyen, çocuklarını okula bırakmak için otoyolda araba kullanan, bahçesini sulayan, uyuyan ya da televizyon seyreden bütün normal Amerikalılar, çoluk çocuk yaşlı hep birlikte yanarak yok olabilirler.”

2) Putin’den korkutan ikaz; “Uluslararası silah kontrol sistemi çökme riski ile karşı karşıya Putin devamında dünya için büyük tehlike yaratan uluslararası silahlanma yarışının yeniden hız kazanacağı uyarısında bulundu. Putin devamında ülkesi ve ABD arasında 2010’da imzalanan ve 2021 de sona erecek olan Stratejik silahların azaltılması (START) uzatılması için ABD den talep gelmediğini ve istemiyorlarsa bu sözleşme uzatılmayabilir. Sahip olduğumuz sistemler ülkemizin güvenliğini uzun yıllar garanti altına alacaktır” diye konuştu.

3) Nükleer savaşı önleyen Rus Yarbay Stanislay Petrov (geçtiğimiz günlerde yaşamını yitirdi) 26 Eylül 1983 ilk saatlerde ABD füzelerinin ateşlendiğini gösteren bilgisayar verilerini son kez gözden geçirdi oysa görevi hemen karşı harekât düğmesine basmayı gerekiyordu ve tarihe “Dünyayı kurtaran komutan olarak” geçti.

4) 2 Temmuz 2019 günü bir Rus nükleer denizaltısında Barents Denizi’nde yangın çıktı ve nükleer sızıntı haberleri dünyaya yayılınca dünyaya hâkim güçlerin nasıl paniğe kapıldıklarına tanık olduk.

Gördüğünüz gibi tüm dünya insanlarının güvenliği pamuk ipliğine bağlı…

Ülkemizin yetiştirdiği olağanüstü yeteneklerimiz


Benim bazı koleksiyon meraklarım vardır pek öyle para, pul koleksiyonu değil, tüm gazeteler taranır ve bir arşiv oluştururum.

Bunlardan birisi ülkemizin yetiştirdiği yetenekler ile arşivim. Diğeri KÜRESEL ISINMA ile ilgili yazılar. Şu anda 200’ü aşan arşivimden bazılarını sizlerle paylaşacağım.
Ancak önce son zaman larda ülkemizden beyin göçü ile ilgili pek çok yorum ve görüşe rastlıyoruz. Hatta ülkemizin pek çok saygın yazarlarımızda bu kaygılardan söz edebilir.

Fakat ben Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı bu ülkede umutsuzluğa inanmam. Şimdi bu durumu yarısı dolu bir bardak olarak bakabiliriz,  kötümserler “bardak yarı yarıya boş” diyebilir. Ben ise “bardağın yarı yarıya dolu olduğundan” söz edeceğim sizlere.

Şimdi ülkemizin sanat, bilim, kültür alanında yetiştirdiğimiz yetenekleri tanıtmak istiyorum:

1) İdealist genç ödülle döndü; İzmirli 15 yaşındaki Arya Nur Güneş eğitimini aldığı çelloda uluslararası yarışmalarda üçüncü kez birincilik kazandı.

2) Can Çakmur; İskoçya’da ve Japonya’da bir resital verecek.

3) Prof. Dr. Feryal Özel; NASA astrofizik komitesi başkanlığı, NASA uzay teleskopu bilim ve teknik ekibi başkanlığı görevinde ve çok, çok önemli Kaliforniya Berkeley üniversitesi onursal üyeliği ve ünlü fizikçi Albert Einstein ve Matematikçi John Nash gibi dünyanın en tanınmış bilim insanları ile birlikte 20 kişilik “Büyük Fikirler” listesine adı yazılmıştır.

4) Serpil Devrim; bu yıl içinde kazandığı 8 ödül şöyle;

a) Concorso uluslararası edebiyat ödülü İtalya,
b) Premio uluslararası edebiyat ödülü İsviçre,
c) Campionat Europe Poezie Avrupa şiir özel ödülü Romanya.

5) Abdurrahman Hadi Ertürk Dünya ve Avrupa uluslararası fizik olimpiyatlarında altın madalya aldı ve Michigan üniversitesinden davet aldı.

6) Dr. Orkide Coşkuner; Türk bilim insanı, Alzheimer alanında çalışmaları ile Amerika’daki önemli bir kimya topluluğu dergisinde hesaplamalı kimya alanında kadınlar adlı özel sayısında makalesi yayınlandı.

7) 12 yaş satranç kızlar takımı Çekya’da düzenlenen Avrupa genç takımlar şampiyonasında ikincilik kazandı.

8) Ali Çınar; (Abbas Güçlü’nün makalesinden alıntı) İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesi mezunu kariyeri oldukça zengin. Ancak bir konu çok önemli; “Tam bir Türkiye ve ATATÜRK sevdalısı”

9) Zeynep Naz Avcı; dünyanın en prestijli üniverisitesi Stanfort’a kabul edildi (havacılık ve uzay mühendislik bölümünde)

10) Samumed’in kurucusu ve Ceo su Osman Kibar (o da Can Çakmur gibi İzmir’de Belediye Başkanlığı yapmış İzmir belediye başkanının torunu.)  Şimdi amacı kanserden felce kadar hastalıklara çözüm getirmek.

Son sözlerim; daha pek çok başarı öyküleri olan gençlerimiz var. Onları da yine koleksiyonumda yer alacaklar. Ancak yazımı paylaşan dostlarım, lütfen bu gençlerimizin başarılarını ulaşabildiğiniz her yere ulaştırın, onları yetiştiren ailelerinin ve öğretmenlerin teşvike fazlası ile ihtiyaçları var.

Başta genç kuşaklar olmak üzere birleşmeli ve açıkça bu savaş lobileri ile mücadele etmeli sen daha etkili fikirler söyleyebilirsin. Ülkemizin yetiştirdiği başarılı gençler yazısının sonuna M. Kemal Atatürk’ün ülkemizin başına geçtiği Samsun, Amasya Tamimi ve Erzurum, Sivas kongreleri yapıldığı dönemde işgal edilmiş vatanımızda okuma yazma oranı %3 kadardı.

Onlar da çoğunluğu mahalle mektebinde okuyanlardı, vatanı kurtarmak söz konusu ise cehalet cesarete, yılgınlık yiğitliğe dönüşür ve siz ülkemizin geleceğine olumsuz bakanlar, sadece lütfen ilgi uyandırmak için ve son üniversite sınav sonuçlarını dilinize dolayıp gençlerimizin başarılarını göz ardı etmeyin.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html