24 Mayıs 2019

Küresel ısınmanın Türkiye’ye olası etkileri

Bu yazı bir belgesel çalışmadır, amacım ülkemizi bekleyen büyük tehlikeyi gündeme taşımak, var ise şayet, yetkilileri!!! uyarmak…

1) BM 24. İklim zirvesinde 2017 yılında beklenmeyen hava olaylarının sonucu Türkiye’de iki milyar dolar hasar meydana getirdi ve bu hasar her sene hızla artma potansiyeli taşımaktadır.

2) Ege ve İç Anadolu’da kuraklık görülecek ancak bu yılın yağışlı geçmesi barajların doluluk durumu kimseyi yanıltmasın. Örneğin İzmir’in suyunun %70 Manisa’dan geliyor, bu da Manisa’da yeraltı su seviyesini 400 metre aşağıya düşürdü ve Manisa üretim ekonomisini çok kötü etkiledi. İzmir Belediyesi hemen Manisa’da damlama sistemine geçilmesi için acil yatırım yapmalıdır.

Uzman görüşü, bu maliyet en az 100-150 milyar liradır. Aksi takdirde iki kent arasında sıkıntılar yaşanabilir...

3) Karadeniz bölgemizde yağışlar %10-20 artacak, Akdeniz ve Ege’de %30 azalacak. Bunun sonucu ise turizm bölgemiz Karadeniz’e geçecek. Karadeniz bölgemiz küresel ısınmanın sonuçlarından en az ve hatta olumlu etkilenecek bir bölgemiz. (Küresel kuraklıktan en önce ve en ağır koşullarda etkilenecek olan Arap dünyasının büyük kitleler halinde Karadeniz bölgemize yerleşme taleplerini böyle değerlendirebiliriz.)

4) Ülkemizde kirli havanın 52 bin kişinin erken ölümüne sebep olduğu düşünülmektedir ki bu rakam ülkemizde trafik kazalarından yedi katı fazladır.

5) Bu haber ise Trakya’dan; İklim değişiklikleri nedeni ile yaşanan beklenmeyen yağmurlar ayçiçeğinde köse hastalığına sebep olmuş, buğday ekim alanlarında çok ciddi daralmalar olmuştur.

Not: Küresel ısınma sonucu ülkeler gıdaya erişimde çok riskli günlere geldik. Başta buğday olmak üzere pek çok gıda ürünü stratejik ürün olacaktır ve hiç bir ülkeden tedarik etmemiz söz konusu olamayacaktır. Bu nedenlerle:

A) Türkiye kendi kendini besleyen ülke olmak zorundadır bunun için Türkiye’de ekilmeyen tüm alanlar ekime açılmalıdır.
B) köylü üretici devlet tarafından korunmalıdır.
C) kooperatifçilik yasası hemen çıkarılmalıdır.
D) GAP projesi ivedilikle tamamlanmalıdır.

6) Tüm dünyada beklenmeyen hava olayları uçuşlarda çok büyük aksamalara sebep olmaktadır. Biz de en büyük hava limanınız İstanbul hava limanımızda da çok sıkıntılı günler yaşayabiliriz. 

Şu günlerde öğretim kurumlarında farklı bir tartışmaya tanık oluyoruz; “Matematik zorunlu ders olmalı mı?” Tabii ki olmalı, matematiği bilmeyen başarılı bir hukukçu olamaz, başarılı bir siyaset adamı olamaz, başarılı bir diplomat da olamaz.

Ancak milli eğitim bakanımızı uyarıyorum. “İklim değişikliği”nin başta ilkokullarımız olmak üzere ders olarak okutulmasını, üstelik zorunlu ders olarak okutulmasını öneriyorum.

Zaman zaman Bostanlı’da anne babalar belki iş hayatında olduğundan, dedelerin, anneannelerin, babaannelerin torunları ile nasıl ilgilendiklerini gözlemliyorum. Çocuklar 5-7 yaş aralığında, nasıl koşuyorlar arkalarından.


Siz dedeler, büyükanneler, 15-20 yıl sonra bu dünyada olmayabilirsiniz. Fakat o çocuklar bu iklimsel değişikliğin bedelini ödeyecekler.

Bundan sonra aşırı hava olaylarına hazırlıklı olalım, çok daha sık hortumlarla, yıldırım düşmeleriyle, seraların yıkımıyla, ani sel baskınlarıyla veya aşırı kuraklıklarla karşı karşıya kalacağız.

İşte o günlerde bu ülkenin tüm yöneticileri ulusal ittifakın önemine gerek duyarlar sanırım.

SON SÖZ: Tam bu yazımı tamamlamıştım ki bugün Cumhuriyet Gazetesi’nde benim görüşlerimi teyit eden bir haber ile karşılaştım.

“İklim değişikliği en çok onları etkileyecek,  ÇOCUKLARIN GELECEĞİ KARANLIK”

Sibel Bahçetepe’nin bir haberinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı’nın “İklim ve Çocuk” konulu uyarıları. Anneler, babalar, büyükanneler, dedeler, lütfen bu yazının tamamını okuyun.

Ben bu küresel ısınmanın dünyamızı ve ülkemizi nasıl etkileyeceği yazılarımı şimdilik tamamlıyorum. Ancak bu konuda halkımızı uyarmaya devam edeceğim, ta ki tüm siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşları, tüm medyamız bir araya gelerek tehlikeyi fark edinceye kadar.

Ve o gün FAZLA UZAK DEĞİL

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html