28 Mart 2019

Atatürk’ten insanlık ve barış dersleri, Dünya su günü, Uluslararası siyasette
ülkemizi ilgilendiren gelişmeler, ABD dolar egemenliğinden kurtulmak için tam zamanı...

Mustafa Kemal Atatürk Yılı
Sayın Sinan Meydan’ın çağrısı ile kurtuluş tarihimizin 100. yılını “Mustafa Kemal Atatürk Yılı” olarak kutlayacağız ve ben her yazımda büyük önderimizin görüşlerine yer veriyorum.

Bu kez de yine Sayın Sinan Meydan’ın son bir yazısından alıntıyı sizlerle paylaşacağım…

Atatürk’ten insanlık ve barış dersleri
İnsan mensup olduğu milletin varlığını ve mutluluğunu düşündüğü kadar bütün dünya milletlerinin huzur ve refahını düşünmeli.

31 Ocak 1923’te halka şöyle demişti “Biz barış istiyoruz dediğimiz zaman tam bağımsızlık istiyoruz dediğimizi herkesin bilmesi lazımdır. Barışın anlamı budur bunu istemeye hakkımız ve de gücümüz vardır. On sene yirmi sene sonra aşağı görülerek ölmektense şimdiden şeref ve haysiyetle ölmeyi üstün tutarız.”

Atatürk 13 Temmuz 1923de Saturday Evening yazarı Markasson’a verdiği mülakatta “Biz milliyetçiyiz ama bizim milliyetçiliğimiz bencil milliyetçilik değildir. Biz artık fetih istemiyoruz ve daha o zaman emperyalizm ölüme mahkûmdur” demiştir.

Ve onun şu sözü BM dâhil tüm dünyada örnek olmuştur; “YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ”
Bu sözler tüm dünya geleceğinin tek umududur.

NOT: Yazının tamamına 25 Mart Sözcü Gazetesi’nden ulaşabilirsiniz.


Dünya su günü
Birkaç gün önce 22 Mart dünya su günü idi. Söz konusu su olunca aklıma Türkiye Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız gelir. Bana BM Su günü nedeni ile gönderdiği yazıdan bahsedeceğim.

22 Mart Dünya Su günü BM Genel Kurulu tarafından giderek artan temiz su sorununa dikkat çekmek için 1993 yılında kabul edilmiştir. BM bu kararından sonra dünya nüfusunun temiz suya ulaşımı ve sağlıklı çevrede yaşama hakkı için birçok uluslararası çeşitli çalışmalar yapıyor. Benim de üyesi olduğum Hidropolitik Akademide bu çalışmaların içinde yer almakta.

Sayın Yıldız devam ediyor, “Dünya nüfusunun yarısının sınır aşan su havzalarında yaşadığı biliniyor özellikle gelişmiş!!! Ülkeler artan temiz su talebini hızlı kentleşme ve iklim değişikliği sonucu gıda güvenliğinin ön plana çıkması sonucu hep birden kara kaderi Afrika’ya çullandılar. Çin dâhil pek çok Avrupa ülkesi büyük arazileri kapattılar. Öyle ya açlık kapıya dayanırsa ölenler Afrikalılar olmalıydı. Ne diyeyim uygarlık utansın kırıntısı kaldıysa. (Bu yorumlar bana aittir)

Ulusal ve uluslararası siyasetimiz
Ulusal siyasetimizden neden hiç söz etmek istemeyişimde ne kadar haklı olduğumu anlamışsınızdır, taraflar arasındaki mücadelede seviyenin ne kadar düştüğüne tanık oluyorsunuz.

Ancak ben defalarca yerel seçimlerin birkaç oy uğruna veya anlamsız bir alkış adına uluslararası siyasetimizi gölgelenmesinin kaygısını taşıdım hep.

Yeni Zelanda’da bir psikopatın kanlı eyleminin sonucunda ki ulusal tepkimizin gereksizliğine üzüldüm. Neyse ki artık birkaç gün kaldı umarım ki ülkemizin itibarına çok ve turizmimize zarar verecek yeni bir gelişme olmaz.

Uluslararası siyasette ülkemizi ilgilendiren gelişmeler
ABD Başkanının Suriye’nin ulusal toprağı Golan tepelerini İsrail’e bağışlaması ABD tarihinin en seviyesiz başkanı Trump’un bu davranışını doğal olarak ülkemizde tanımadı. AB de pek çok ülkede tanımadı hatta Anglo Sakson ülkelerinden İngiltere ve Kanada da var.

Aslında bu Ortadoğu’ya yapılan bir tehdit gibi görülse de esas kaybeden İsrail olacaktır.

A) Bu olay Arap dünyası için bir milat olacaktır ve Arap dünyasının uyanışını tetikleyecektir.

B) Orta vadede İsrail Kudüs’ün başkent olması kararından da geri adım atacak ve Kudüs tüm semavi dinlerin başkenti olacaktır.

C) İsrail yüzünden büyük bir belaya girmek istemeyen ABD halkında İsrail karşıtlığı hızla artacaktır.

D) En ağır tepki Suriye’nin ulusal güvenliğine ulus bütünlüğüne çok özel önem veren Rusya’dan geldi. Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’nın Başkanı Volodin ABD’nin bu kararının çok tehlikeli sonuçlar doğuracağını ve BM ve BM güvenlik konseyinin kararı yok sayılarak alındığını söyledi. (Sputnik haber)

ABD’ye verilecek en etkili davranış ABD dolarına karşı harekete geçmektir aksi halde dünya bu haydut devletten kurtulması söz konusu olamaz.

Çin bölge ülkeleri ile ticarette doları kaldırdı, yerel para birimleri devrede, Yuan artık rezerv para.

Rus Gazprom şirketi Avrupa’ya ilk kez Ruble ile doğalgaz sattı.

Türkiye de ilk adımı atmalı ulusal bir bankada Yuan ve Ruble hesapları açabilmeli.

ABD dolar egemenliğinden kurtulmak için tam zamanı
Eğer bugün bu adımları atamazsak yıllarca bugünkü hatamıza çok pişman oluruz. Şunu da söyleyeyim, şüphesiz ülkemizde çok miktarda Atlantikçi ABD muhipleri var, bunlar beni eleştirebilirler. Doların gücünün hiçbir zaman engellenemeyeceğini ifade edebilirler.

Ben büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsız bir ülke özlemini yaşamın her gününde özlemle bekledim. Artık ABD hegemonyasından ve dolar egemenliğinden kurtulmamız zamanı çoktan geldi.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html