09 Eylül 2016
 
2016 G20 toplantısı üzerine...

Tarafsız gözlemciler Çin'in ev sahipliğinde yapılan G20 toplantısının sonuçlarını çok olumlu olarak yorumladılar... Bu güne kadar yapılanların en verimlisi en olumlusu olduğunda hem fikirler... Bu sonucun oluşmasındaki en büyük etken Çin'in halen dünya ekonomisinin en güçlü ülkesi olmasının payı büyük... Şanghay ve BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti) gibi küresel yapılarda etkili ve baskın bir güç olması uzay teknolojilerindeki atılımları da etkili olmuştur.  
          
Bizim ulusal basınımızda bakış açısı farklı; toplantıyı magazinleştirmeye ve siyasallaştırmaya çalıştılar. O yüzden sonuçları Çin liderinden okuyabildik.          

Xİ Jinping Çin cumhurbaşkanı G20'nin sonucunu açıkladı; bir gazetede çıkan habere göre sonuç maddeleri şöyle;

1) Dünya ekonomisine yön verilip yol haritası çizilmesi

2) Büyüme modeline inovasyona dayalı itici güç katılması

3) Küresel finans ve ekonomi yönetişiminin iyileştirilmesi dünya ekonomisinin krizin üstesinden gelme yeteneğinin güçlendirilmesi. 
 
4) Küresel ekonominin iki motoru olan ticaret ve yatırımın canlandırılması.

5) Kapsayıcı ve bağlantılı kalkınmanın hızlandırılması. 

Zirveden zengin sonuçlar alındığını öngörülen hedeflere ulaşıldığını söyleyen Xİ bu sonuçların hayata geçirilmesi dünya ekonomisinin güçlü sürdürülebilir dengeli ve kapsayıcı büyümesini hızlandırmak için dünya ülkelerinin ortak çaba harcamaya devam edeceğini belirtti...  

Zirvenin bir diğer önemli konusu Çin ile ABD'nin nihayet Paris teki iklim uzlaşması çerçevesinde anlaşmaları olmuştur. Küresel ısınmayı 2 derece azaltmayı hedefleyen bu uzlaşmada Çin kendisine düşen görevi kesinlikle uygulayacağını açıkladı. (Bizim ülkemiz 80 adet kömür santralı kurmayı planlıyor) Böylece Paris'te imzaladığı anlaşmayı yok sayıyor.        
    
Asean zirvesi başlıyor, Çin deki G20 toplantısı bittiği gün Asean (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) toplantısı başladı. 8 Eylül'e kadar devam edecek olan bu toplantıda ülkemiz bir gözlemci ile bile katılmıyor... Sonuçları dış basından öğreneceğiz. Zirvede bölgesel güvenlik ekonomi çevre gibi konularla daha önemlisi güney Çin denizinde yaşanan egemenlik hakları meselesi ana gündem maddesi olacak...