Şubat 2018 İzmirli yazar ve kitap önerisi -1
Öneren M. Osman Akbaşak


Bülent Şenocak “Kan İftirası”


Konu iki izlek odağında gelişiyor: Aşk ve kan iftirası!

Şam’a konsolos olan atanan François ile bu yolculuk sırasında tanıştığı Claire arasında geçen, farklı beklentilerle gelişen ve bir anda noktalanan bir aşk kaçamağı…

Tarihte 1840 Şam Kan İftirası olarak anılan, Peder Thomas ve uşağının kaybolması ile gelişen, bu yüzden Yahudileri hedef alan olaylar… Onları konuşturmak, bu suçu bütün bir topluma yüklemek için yapılan işkenceler… Geçmişten gelen söylencelerle, nefretlerini gün yüzüne çıkaran insanlar…

Bu konuyu bilenler için kitabın başlığı zaten olumsuz düşünceleri çağrıştırıyor. Araştıranlar da gerekli bilgileri farklı yayınlardan bulabilir; oysaki bunları bir roman kurgusu içinde okuduğumuzda, sanki onun kahramanlarıyla birlikte soluk alıyor, onların korkularını yaşıyor, acılarını duyumsuyoruz.

Tarihimizde bir kara leke gibi yer alan bu olayı işleyerek, hem bir roman okuma keyfini yaşattığı hem de bu konuda beni düşünmeye yönlendirdiği için, Sevgili Bülent Şenocak’a teşekkür ederim.

 


Şubat 2018 İzmirli yazar ve kitap önerisi -2
Öneren M. Osman Akbaşak

Mehmet Atilla “Paramparça”

80’li yılların “ikili” yapısını eşine az rastlanan bir “ikizlik” hikâyesiyle birleştirerek vicdanları sorgulatan, hakiki ve çarpıcı bir Türkiye kesiti sunuyor.

“Aylardır gözaltı, işkence, tutuklama ve ölüm haberleri geliyordu dört bir yandan. Görüyor, duyuyor, okuyor, ancak bir şey yapamıyorduk. Parçalanmıştık. Birinin gözü, ötekinin kulağı, diğerinin kalbi saçılmıştı oraya buraya. Her bir parçamıza başka isimler veriyorduk; kimi zaman onunkine sağduyu diyorlardı, kimi zaman bununkine deneyim… Kimdik biz, neydik, adımız neydi, hiçbiri önemli değildi bunların. İsteyen sezgi diyordu, isteyen bellek, bir başkası gelenek, öteki ortak bir duyarlılık…

Tamamlanmamış yaşamlar, arada kalmış insanlar, 80 döneminin acımasızlığı ve yaşamın kendine özgü sürprizleri… Mehmet Atilla’nın yeni romanı Paramparça, 80’li yılların “ikili” yapısını eşine az rastlanan bir “ikizlik” hikâyesiyle birleştirerek vicdanları sorgulatan, hakiki ve çarpıcı bir Türkiye kesiti sunuyor.

“Kolektif vicdan” olarak adlandırılabilecek bir üst akıl ve ses kullanan Paramparça, yalnızca 12 Eylül’ün izlerini sürmekle yetinmeyip, gündelik yaşamın üzerimize boca ettiği bazı sürprizleri ve bunların uzantılarını da anlatmaya çalışarak okurun metin içindeki gezintisini çekici hale getirmeye özen gösteren sarsıcı bir yapıt.

Gerçeklik ile kurgu arasındaki boşluklarda gezinerek genç kuşaklarda farkındalık, deneyimli okurlarda ise bellek tazelenmesi yaratmayı arzuladığını belirten Mehmet Atilla, Paramparça’da, yakın tarihimizde geçen karanlık bir dönem üzerinden güçlü bir aşka, parçalanmış ilişkilere ve savrulmuş yaşamlara tanıklık ettiriyor.”


Şubat 2018 İzmirli yazar ve kitap önerisi -3
Öneren M. Osman Akbaşak


Handan Gökçek  “Ve Yokmuş”

Handan Gökçek’in yeni romanı “Ve Yokmuş”ta başkahraman Bilgin, istediği gibi başlamayan hayatını, istediği kahramanlarla ve hikâyelerle sürdürüyor. 12 Eylül darbesinin iç dünyasında yarattığı yıkım, Bilgin’in yaşamını şekillendiriyor. Mesai saatleri lüks bir otelin döner kapısı önünde geçen Bilgin, gözleri önünden akan dünyayı hayallerinde dönüştürüyor. Gökçek kahramanından, “Ne zaman lüks bir otelin önünden geçsem kapıda duran, kurşun askerlere benzeyen adam dikkatimi çekerdi. Yanı başında dönen bir kapı, önünde hızla akan bir dünya ve bütün bu hareketin tam ortasında duran bir adam... O adamın hayatına girmek istedim” diye söz ediyor.

Bilgin’in yaşam öyküsünün yanına birçok kahraman ve öykü de eşlik ediyor. Belki her biri ayrı ayrı bir roman konusu olabilecek öyküler romanı zenginleştirmiş ve insanın yaşamını olası izleme tekdüzeliğinden de kurtarmış. Gerçekten çok iyi gözlenmiş, üzerinde çalışılmış yan kahramanlar Bilgin’le birlikte romanın içinde yaşamlarını sürdürüyorlar, bazen acı bir olayla, bazen de anlaşılabilir bir bilinmezliğin içinde yitip gitseler de hiç yadırganmıyor.Şubat 2018 İzmirli yazar ve kitap önerisi -4
Öneren ..........


Ekin Yazın Dostları İzmir Grubu Yazar Tanıtım Sayfasıdır Ekinİzmir