Peter Zoranic Selviburnu önlerinde yanarken Aralık 1960-Ocak 1961

Abdul Halim Durmuş 1961 kış mevsimi, yeniköy çakarın önünde gece geç saatte yunan bandıralı world hormany-yugoslav peter zoraniç, yanlış rotada eyrederken çarpıştılar. tarsus gemimize sıçradı 3 birden aylarca yandı.. zoroniç mobil sokonivakum tesislerinin önünde karaya oturdu .. gece gündüz tankerler ile petolü derinceye taşıdılar.. çok daha yazılır bu kadar yeter ..

Nilgün Aysun Eski Keçeli
rahmertli dayım o zaman mobilde çalışıyormuş...

Özlem Güçlü Andaç Babam da hep anlatır. Bavul hazır beklemişler Gazi Yunus'a sıçrar diye. Ama hep Gazi Yunus'un Beykoz u koruduğunu anlatır.

Yunus Emre IncesurOzaman onçşmeler sokağımızda annanemlerin ahşap evinin üstkatından yanan tankeri görüyorduk ve inanın ahşap eve sıcaklığı vuruyordu. Yıllar sonra sandalla yanına gittiğimizde korkutucuydu.

Özlem Güçlü Andaç Yıl 1960 Emirgan da Yunan yük gemisiyle çarpışmış. Lodosla Beykoz a gelmiş.2 ay yanmış. Ters rüzgarla Selvi Burnu na gitmiş. Mobil Amerikan köpük getirtmiş. Köpük sıkılmış. Patlayınca gündüz gibi oluyormuş. O dönem çok kişi çocuğunu düşürmüş. Çok kişi kalp krizinden ölmüş. Dedem alevler azaldığında yılbaşı civarı 40 güne ölürsem ondan demiş 15 Ocak ta da ölmüş. 2 ay o korkuyla yaşamışlar. 35 ton ham petrol varmış. Az önce babamdan öğrendiklerim bunlar

Sema Candar harika belgesel bir fotoğraf .teşekkürlerimle

Seher Kurus Bizim tüm mahalle boşaltıldı patlamalardan camlarımız kırılmıştı.Babam fabrikada görevliydi günlerce babam için ağladığımı hatırlıyorum.Daha sonraları selvi burnunda denize girerken zoraniçe hangimiz daha çabuk gidicez diye yarış ederdik.Senelerce enkazı kaldırılmadı.

M Osman Akbaşak Sanırım petrol bidon yada tank benzeri bir şekilde depolanıyordu. Patladıklarında havai fişek gibi gökyüzüne fırlarlardı. “Beykoz yanacakmış, boşaltılacakmış” söylentileri çıktığında anacığım bir bohça içinde bir takım çamaşır, acil durumda kullanılacak ihtiyaç maddelerini hazırlamış, bohça bir süre hazır beklemişti.

Mehmet Cerezcioglu Üç ay yandi... Durup durup patlardi... Bir ara bütün Beykoz boşaltıldı... Aylar sonra bembeyaz olup şişmiş, yer yer balıkların yediği bir gemicinin bedeni Kabataş Lisesi önünde denizden çıkmıştı... Dehşet verici günlerdi...

Fezal Esen Dün gibi hatırlarım ne çok korkulu günler geçirmiştik...

Canan Sariman Avcı Babamın işyeride ozaman kapanmış. Shellde çalışıyordu.

Aydan Tavlan Bay Annem sürekli bu gemi yangınından bahsederdi, çok ta korktuklarından

Hale Ustun O günü cok iyi hatırlıyorum adeta boğaz felce uğramıştı

Ahmet Dalkılıç Ortaokul yıllarımdı, Yalıköy'de oturuyorduk. Çok korkmuştuk.

Keyifli Adam Bende o zaman bebekmişim, annem Selviburnu'ndaki evimizin penceresinden yangından çıkan dumanları korku dolu gözlerle seyredermiş...

Mehmet Cerezcioglu Beykoz bosaltilmisti.... (İki ay surdu yangin, durup durup patlardı.. .Tam arkasında Mobil vardı...)

Bekir Coskuntuna Biz gemi yanarken Paşabehçe deydik.Ama sanki aylardan ocak değil de daha sıcak bir mevsimdi gibi hatırlıyorum.Okullar açıktı.İkinci gemide limon yüklü demişlerdi.Adını hatırlayamadım.

Emin Tokay Biz o zamanlar,Kanlica Sedat Simavi Ilkokulu`nun karsisindaki evde otururduk.Sanirim sabaha karsi bir saatti ve rahmetli babamin beni elimden tutup,kardesimde kucaginda oldugu halde,rahmetli annemle birlikte Kavacik istikametine dogru diger butun komsularla birlikte kacmaya baslamistik....!

Dilek Durus Eren herkes kaçmış biryerlere.. annemler selvibrnu askeri lojmanlarından kaçıp kevser acuner teyzelerde kalmışlar bir süre hep anlatırlardı... Sonraki yıllarda abimler yüzerek onun kalıntısına giderlerdi izlerdik.