Pazar sokağı

Figen Küçükünsal - Benim çocukluğumu yaşadığım sokak. Karşı köşe ahşap ev Kadir hocaların evi idi. Kadir amca evin büyüğü idi. Zeynep, torunu benim arkadaşımdı. Onun karşı köşesi gözükmüyor, yorgancı Sefer amcaların evi oğlu Ahmet hâlâ o sokağın aşağısında baba mesleğini yapıyor. Fotoda gözüken sağdaki duvarın dibinde çeşme vardı. Sanırım arabanın arkasında kalmış. Bütün mahalle suyunu o çeşmeden doldururdu. O duvarda sivri Mehmet amcaların evinin duvarı idi. Gözükmeyen sol köşedeki apartmandada biz oturuyorduk.

Celal amcanın evi eskiden ahşap köşktü, bahçesinde tavuk çiftliği kurmuştu, çift yumurta olurdu onların fiyatı farklıydı. Kasap Kemal amcaya Allah uzun ömürler versin Yalıköy'de hâlâ mesleğini yapıyor. Ressam Burhan abilerin köşkü yanmıştı, o zaman bizim apartmanda oturdular evleri yapılana kadar. Ahh iğneci Nazmiye teyzeden çok korkardım çünkü çoookk iğnesini yedim ama bir o kadarda çok severdim çok sevgi doluydu Allah rahmet eylesin. Rahmetli Şerafettin Köksal amcanın abisi, ismini unuttum ama çocukları Naime Köksal arkadaşım annesi de çok hanımefendi birisi idi bu yıl vefat etti. Deli Sabahattin dediğin yolun başında yerlere kadar siyah pardösü giyer başına da fötr şapka takardı. Ben çok korkardım kendisinden esrarengiz görünümlü birisiydi. Detay daha çok varda çok uzattım sanırım kaptırdım işte çocukluğuma gittim ...

Celal amcanın evi gri ahşap ne güzel evdi. Yorgancı Sefer amcaların bitişiğinde kırtasiyeci Erdoğan amcalar otururdu, kızı arkadaşım Arzu, şu anda Erdoğan amcanın kardeşi İlhan abi baba evinde oturmakta.

Hasan bey çok teşekkür ederim size, bu gece çookk eskilere götürdünüz. Hatıralar hatıralar

Mehmet Yavrutürk - Celal Amca'nın (Özkönü) evi -bildiğim kadarıyla- yanmamış, kat karşılığı müteahhite verilmiş ve halen soyadını taşıyan (Özkönü Ap.) bina yapılmıştır. Celal Amca Akbaba'lı olup, 40'lı yıllarda muhtarlık yapmıştır. Aynı zaman da Deri Kundura da atölye şefliğini de yürütmüştür. Kardeşi Şecaattin Özkönü Türkiye'nin ilk Komando subayı, Eğridir Komando Okulunun kurucu komutanıdır.

Çerezcioglu - İlk pazarin adı 'Basma Pazarı', öbürününki 'Pazar Sokagi' idi... Oyle tanınıir, anılırdı...

Sermin Engin - Baharatçı yokuşu Pazar sokak, İshakağa Yokuşu'da basmacı yokuşu diye anılırdı.Yangın geçirdi de, sonradan kat karşılığı verildi. Rahmetli Celal amca dedemin de arkadaşıydı. Dedem de atölye şefiydi. Devlet memuru kadrosunda çalıştırılıyordu.

M Osman Akbaşak - Tam olarak sokağı hatırlayamadım ama berber Ahmet Amcanın evini önünde Rahmetli babam ve kardeşimle yıllarca pazarcılık yapmıştık. Önceleri bakliyat satardık, sonra cam bardak ve mutfak gereçleri satmıştık.