Gaffur'un açık sarı renkli otobüsü

Yavuz Kocabalkan: Sevgili arkadaşlar, o zamanlar iki adet otobüs vardı ve her sabah babamı o otobüse bindirirdik. O otobüsler bizim evin önünde durmak zorundaydı, durak bizim evin önüydü. O otobüsler neler taşımazdı neler bizim eve babamın verdiği her şey itina ile eve gelirdi bir de çok tatlı dilli biletçisi vardı, adını hatırlayamıyorum, kösele çantası belinde.

Hale Gönen Demiray: Plakalar böyle miydi o yıllarda hatırlayamadım… Biletçileri hatırlıyorum, kalemlerinin arkasında lastik sarılı olurdu, biletleri bununla kaldırırlardı. Bir de her durakta durağın adını söylerlerdi bağırarak... Güzel günlerdi çok özlüyorum çok.

Zeki Bükçüoğlu: Onçeşmeler’in arkasından Bozhane’ye giden bir otobüs daha vardı...

Yavuz Kocabalkan: Hale Hanım o zamanlar mevki farkı vardı. Duraklar arasında ve farklı bilet uygulanırdı, gidilecek yere göre bilet kesilirdi, İETT biletçileri mutlaka tahta kutulu idiler. Biletinizi indikten sonra atabilirdiniz, ara duraklarda bilet kontrol biner, bileti ucundan ikiye ayırarak kontrol etmiş olurdu. Ayrıca nereden bindiğinizi nereye gittiğinizi sorardı kaçak yolculuğu önlemek adına. Aynı zamanda biletçiyi de kontrol etmiş olurdu.

Kum Beach Xdizmanx: Bu otobüsün sahibi Kenan Akgün’dü. Şoför Gafur’du. Beykoz’da tekti. Bu otobüs Alibahadır köyünden birine satıldı. Üsküdar, Beykoz çalışırken. Tesadüf, aksam vakti Kanlıca İskelede oturuyorduk, bir kadın öğretmeni ezip öldürdü. 16 yaşlardaydım.
Daha sonra Beykoz Akbaba durağında siyah 1956 Pleymouht’u olan Fenerli İsmail, kamyonu Bursa’da burunsuz otobüse çevirdi ve Beykoz, Akbaba yolcu taşıdı, böylece Beykoz’da otobüs iki oldu. 34 EE 223

Daha sonrada Ali bahadır köyünden Muharrem’in otobüsü vardı. Onçeşmelerin önünden köylere giderdi.

Otomatik vitesli Leyland otobüsleri İngiltere’den kara yolu ile geldi. Getirenlerin biri de, durakta 34 DU 857 Siyah 59 Chevrolet’i olan, belediye otobüsünde şoför olan Oflu Ahmet’ti

Emin Tokay: Kanlıca’da sanırım 64-65 yıllarıydı ezilip ölen öğretmene çarpan ve ölümüne neden olan Gaffur`un otobüsü değil, yukarıda bahsettiğim, benzeri diğer otobüstü. Öğretmenin adi Nebahat Drin ve ezilmekten kurtardığı kızı Rüyam Drin idi. O yıl Nebahat abla Türkiye’de yılın annesi seçilmişti.

O yıllarda plakalar siyah üzerine beyaz yazı idi ve İstanbul plakaları IST harfleri ile başlardı.

Benim iyi hatırlıyor olmamın sebebi, hem yasça biraz daha büyük olmam hem de o kazanın bizim dükkânın biraz otesinde, manav Halit`in önünde gerçekleşmiş olmasıdır.

Asim Atasoy: Çocuktum Gafur beni dizine oturtup bana direksiyonu tutturarak sürmüştü. Bir de Fenerli Osman’ın oğlu Erdoğan’ın otobüsü vardı, Fener seferi yapardı mavi renkli.

Leyla Soysal: Erdoğan Baygın iki sene önce vefat etti. Esinden Fener otobüsünün resmini ilk fırsatta soracağım... Bulursam hemen paylaşırım...

Mehmet Cerezcioglu: Dün gibi capcanlı gözümün önünde o modern sarı Mercedes… Beykoz'un medar-ı iftiharıydı... Bursa'ya bile gitmiştik onunla...

Kum Beach Xdizmanx: Bursa’da o devirler öyle ustalar vardı ki, dökülen arabaları toplarlar, bittiği zaman fabrikadan yeni çıkmış sıfır gibi görünürdü. Erdoğan Baygın’da otobüsü Bursa’da kamyondan bozma toplattı. Burunsuz maviydi. Bursa’dan geldiği gün elektrik tesisatlarını yaptırmış, arkalara stop lambalarını almıştı. Çok iyi bir insandı. Allah rahmet eylesin.

Bir de İsmail vardı. Galiba kardeşti onlar. Siyah bir 56 pleymouht’ları vardı Akbaba durağında.

İsmail İzibelli: Gaffur amcanın otobüsü ile ilk Şile’ye gidişim olmuştur. Bozhane yolu üzerinden tozlu yollardan vardık, iki saat sonra dönüşe geçmiştik. O zamanlar motorlarla Poyraz Rıva gezileri olurdu. Aileler birbirlerini çok iyi tanırdı. Bir de şimdiye bakıyorum sanal âlemde tatmin oluyoruz.

Kum Beach Xdizmanx: Akbaba’da br Kazım Tezcan vardı. Burunlu Bedford kamyonuyla köylerin sütlerini getirir, hem de kasanın yanlarına oturak yapmış, yolcu da taşırdı.

Akbabalı Kazım, Kireççi Metin, Yalıköylü Dayı Vural, Hikmet usta. Bunların bir rakı sofrası ve muhabbeti olurdu ki, nasıl anlatılır.

Mete Sar: Dünyanın en yavaş giden, her durakta durup yolcu bekleyen ve en saygılı, merhametli şoförü o idi. Allah gani gani rahmet eylesin...